Biologia AR Szczecin

Forum kierunku Biologia


  • Index
  •  » Pomoce
  •  » cwiczenia z przemian od rybarczyka

#1 2008-04-24 16:24:40

Klaudia

Moderator

Zarejestrowany: 2007-01-15
Posty: 476
Punktów :   

cwiczenia z przemian od rybarczyka

Przesyłam zgodnie z umową konspekty dotyczące charakterystyki wad mięsa I ich uwarunkowań dla studentów Biologii z przedmiotu: Przemiany w produktach pochodzenia zwierzęcego. :

Offline

 

#2 2008-04-24 16:27:08

Klaudia

Moderator

Zarejestrowany: 2007-01-15
Posty: 476
Punktów :   

Re: cwiczenia z przemian od rybarczyka

KLASYFIKACJA WAD MIĘSA

Wyrazem tendencji do pogarszania się jakości mięsa w ostatnich latach jest wzrost występowania po uboju różnych jego wad:

PSE (jasne, miękkie, cieknące),
DFD (ciemne, twarde, suche),
ASE (kwaśne, miękkie, cieknące)
RSE (różowo-czerwone, miękkie, cieknące).

rzadziej spotykanymi wadami są odchylenia jakościowe typu PFD (jasne, twarde, suche) czy PFN (jasne, twarde, niecieknące). 

mięso normalne RFN (różowo-czerwone, jędrne, niecieknące).


    Mięso takie ma barwę jasnoczerwoną, która jest dość stabilna. Jego konsystencja jest jędrna i dobrze wiąże ono wodę.

    W mięsie tym, nie obserwuje się wycieku soku mięśniowego lub jest on niewielki.

    Mięso normalne charakteryzuje się prawidłową strukturą tkanki mięśniowej nie wykazującą zmian destrukcyjnych. W mięsie tym stwierdza się dobrze zachowaną strukturę sarkomeru, błony sarkoplazmatycznej i podstawowej, a także widoczne jest regularne poprzeczne prążkowanie.


Mięso RSE

    określane jest jako pośrednie między PSE a mięsem normalnym.

    Odznacza się barwą zbliżoną do normalnej, lecz jest miękkie i cieknące, a w odniesieniu do strat w procesach rozmrażania i gotowania zachowuje się jak PSE. 



Wada PSE


    Za podstawową przyczynę występowania mięsa typu PSE upatruje się genotyp. Zwierzęta podatne na stres reagują zbyt silnie i gwałtownie na nietypowe dla nich sytuacje związane z obrotem czy ubojem.

    Po zatrzymaniu krwiobiegu po uboju glikogen jest od razu przekształcany do kwasu mlekowego. W wyniku tego obserwowane jest szybkie obniżenie pH z ponad 7,2 przed ubojem do poniżej 5,8 w ciągu 45 minut po uboju (pH1).

    W przypadku zwierząt ze skłonnością do występowania wady PSE, w wyniku wzmożonej przemiany materii, podnosi się temperatura w mięśniach do 40 – 410C, a w przypadkach ekstremalnych nawet do 42,50C.

    Jeśli bezpośrednio po uboju wystąpi niskie pH przy względnie wysokiej temperaturze, dochodzi do częściowej denaturacji białek mięśniowych i pękania błon komórkowych, co może być przyczyną wycieku soku z wnętrza komórek. W mięsie tym stwierdza się dezintegrację sarkomeru, sarkoplazmy i błony sarkoplazmatycznej oraz rozpad organelli komórkowych (mitochondriów).



mięso DFD
    Przyczyny powstawania tego typu mięsa upatruje się w złych warunkach technicznych w trakcie obrotu, tj. przeładowania środków przewozu i magazynów żywca oraz długim okresem oczekiwania zwierząt na ubój. Wszystko to powoduje wygłodzenie i w konsekwencji wyczerpanie zapasu glikogenu w mięśniach i organach wewnętrznych zwierząt.

    W wyniku tego po uboju powstaje tylko niewielka ilość kwasu mlekowego i pH mięśni nieznacznie się obniży, utrzymując się przez 24 do 28 godzin po uboju - na poziomie powyżej 6,2.

    W mięsie DFD po uboju brak jest objawów charakterystycznych dla stężenia poubojowego. Obserwuje się ponadto rozpad miofibryli, uszkodzenie sarkoplazmy, niewyraźne mitochondria, brak reticulum sarkoplazmatycznego oraz uszkodzenia nitkowatej struktury mięsa, które wskazują na postępujący w tym czasie proces jego autolizy. 

    Mięso typu DFD cechuje nieprzyjemnie ciemna barwa, mdły smak i zwiększona kleistość, a przede wszystkim obniżona trwałość mikrobiologiczna, silniejsze wiązanie wody oraz większa trwałość barwy.



Mięso kwaśne


    charakteryzuje się podwyższonym potencjałem glikolitycznym, bardzo niskim pH końcowym, słabym wiązaniem wody, dużym wyciekiem soku z mięsa surowego i podczas obróbki termicznej oraz obniżoną zawartością białka.

    Uważa się, że za syndrom mięsa kwaśnego odpowiedzialny jest pojedynczy gen RN z dwoma allelami RN¯ i rn+, występujący z bardzo dużą frekwencją u świń rasy hampshire.

Offline

 

#3 2008-04-24 16:28:46

Klaudia

Moderator

Zarejestrowany: 2007-01-15
Posty: 476
Punktów :   

Re: cwiczenia z przemian od rybarczyka

Genetyczne uwarunkowania jakości mięsa

Gen wrażliwości na stres (RYR1T)

    Gen RYR1 posiada dwa allele: C – dominujący, prawidłowy i T – recesywny, odpowiadający za wrażliwość na stres. Allel RYR1T uznawany jest za gen główny mięsności.

    Udowodniono jego korzystny wpływ na rozwój tkanki mięśniowej i zawartość mięsa w tuszy, przy równoczesnym obniżonym jej otłuszczeniu,

    Gen ten negatywne oddziaływuje na cechy jakości mięsa – powstawanie wady PSE. Ponadto stwierdzono niekorzystny wpływ genu wrażliwości na stres na wyniki użytkowości rozpłodowej.

    Spośród tuczników o genotypie TT względem RYR1, wrażliwych na stres, 80 do 100% obarczonych jest wadą PSE, w grupie heterozygot CT 23-28%, natomiast w grupie homozygot CC 0 do 17%.


Gen mięsa kwaśnego (RNˉ)



    Stwierdzono, że u nosicieli dominującego genu RN¯ zawartość glikogenu w mięśniach jest istotnie wyższa niż u homozygot allelu rn+. Wynikiem tego jest spadek pH w mięśniach po uboju poniżej 5,5 co daje kwaśne mięso „typu hampshire”.

    Fenotypowy, niekorzystny dla cech jakości mięsa, efekt allelu RN¯ objawia się za życia zwierzęcia wyższym o około 40% poziomem glikogenu w białych mięśniach takich jak Logissimus i Semimembranosus, niskim pH końcowym mięśnia, mniejszą zawartością białka w tkance mięśniowej, jasną jej barwą oraz obniżeniem wydajności technologicznej mięsa w procesie peklowania i gotowania o około 6 - 9,5%. Dla porównania gen wrażliwości na stres (RYR1T) obniża ww. wydajność zaledwie o 2-3% w procesie gotowania.


Geny zawartości tłuszczu śródmięśniowego (MI, H-FABP, FABP4
)


    Zawartość tłuszczu śródmięśniowego jest ujemnie skorelowana z mięsnością, to znaczy, że wraz ze wzrostem mięsności zwierząt obniża się zawartość tłuszczu w mięsie. Mięso o niskiej zawartości tłuszczu śródmięśniowego (0,5 – 1,5%) jest po obróbce termicznej suche i łykowate. Według doniesień duńskich i amerykańskich 2 – 3% zawartość tłuszczu jest niezbędna dla osiągnięcia optymalnego smaku mięsa.   
 
    Badania wskazują, że zawartość tłuszczu śródmięśniowego jest uwarunkowana genetycznie. Wykryto recesywny gen główny dla tłuszczu śródmięśniowego, pochodzący od rasy meishan. Zwierzęta homozygoty allelu MI+ miały średnio 3,9% IMF w polędwicy wobec zawartości tłuszczu 1,8% u zwierząt wolnych od genu MI+.

    Trwają badania nad występowaniem tego genu w populacjach czystych ras, np. duroc. Wśród grupy tzw. genów kandydatów szczególne zainteresowanie wzbudza gen H-FABP (Heart Fatty Acid Binding Protein) i FABP4 (adipocyte FABP).



Fizjologiczne uwarunkowania mięsa wadliwego

Przyczynami ograniczonej adaptacji świń do warunków środowiska są najczęściej:
    nieprawidłowości w działaniu systemu hormonalnego, co szczególnie uwrażliwia zwierzęta na czynniki stresujące;

    niedoskonałości układu oddechowego i krążenia, prowadzące w stanie stresu do deficytu tlenowego w organizmie;

    niewydolność termoregulacji, co w skrajnych przypadkach przy dużym obciążeniu organizmu prowadzi do śmierci;

    zaburzenia przemian energetycznych w tkance mięśniowej.


    Zjawiska te objawiają się przyżyciowo zespołem uwarunkowanych genetycznie zaburzeń metabolicznych, określanych mianem gorączki złośliwej (malignant hyperthermia – MH). Jej zewnętrznym symptomem jest podwyższona temperatura ciała, arytmia serca i naczyń, szybkie i głębokie oddychanie, sinoczerwone zabarwienie skóry w postaci plam w okolicach uszu i podbrzusza oraz sztywnienie mięśni kończyn. Zespół tych zewnętrznych objawów określany jest terminem PSS (porcine stress syndrome), czyli świński zespół (syndrom) stresowy.

    Niewydolność termoregulacji, z jednoczesnym wzrostem ciepłoty ciała na skutek gwałtownego rozpadu glikogenu do kwasu mlekowego w mięśniach przy znacznym obniżeniu poziomu ATP i fosfokreatyny, może doprowadzić jeszcze przyżyciowo do martwicy mięśnia najdłuższego grzbietu i mięśni wielodzielnych (choroba bananowa), metabolicznej kwasicy i przegrzania całego organizmu, a nawet śmierci (kardiomiopatia stresowa). Po uboju takich zwierząt występują jakościowe zmiany w mięśniach, prowadzące do uzyskania mięsa wadliwego, o obniżonej wartości technologicznej.

Offline

 

#4 2008-04-24 16:31:26

Klaudia

Moderator

Zarejestrowany: 2007-01-15
Posty: 476
Punktów :   

Re: cwiczenia z przemian od rybarczyka

Czynniki środowiskowe determinujące jakość mięsa

    Przyjmuje się, że czynniki genetyczne warunkują jakość mięsa od 10 do 30%, podczas gdy pozostała część przypada na czynniki środowiskowe, a w tym warunki związane z obrotem przedubojowym (15-25%) i ubojem zwierząt (40%).

1. Obrót przedubojowy

    Do nieswoistych czynników występujących w obrocie przedubojowym zwierząt można zaliczyć: zmęczenie fizyczne, głód, pragnienie, światło, zwłaszcza słoneczne, hałas, uczucie bólu na skutek bicia, zmiana warunków klimatycznych oraz mieszanie zwierząt od różnych dostawców. Wszystkie nieswoiste czynniki oddziaływujące na zwierzęta określane są stresorami, zaś reakcję organizmu objawiające się „zespołem adaptacji” stresem.

    Szczególnie podatne na czynniki stresogenne są osobniki nosiciele genu RYR1T, jednakże odpowiednia dbałość o dobrostan zwierząt powinna być zachowana niezależnie od rasy, nawet w stosunku do zwierząt odpornych na stres.


Głodówka przedubojowa

    W celu uniknięcia transportowania zwierząt z przepełnionym żołądkiem i jelitami, przed ich załadowaniem powinno się zachować odpowiedni okres głodówki.

    Mięso zwierząt okarmionych zawiera większą ilość drobnoustrojów gnilnych. Drobnoustroje te podczas trawienia są roznoszone w krwioobiegu po całym organizmie a mięso takich sztuk jest z zasady mniej trwałe i szybciej ulega zepsuciu.

    Ponadto zwierzęta okarmione bardziej narażone są na upadki w trakcie transportu oraz są bardziej zabrudzone własnymi odchodami, co utrudnia uzyskanie tusz bezpiecznych pod względem mikrobiologicznym.

    Czas głodówki przed odstawą powinien wynosić 12 godzin aby zwierząt były zaopatrzone w niezbędną ilość glikogenu w tkankach i narządach. Takie postępowanie może ograniczyć występowanie mięsa wadliwego zarówno PSE jak i DFD.


Załadunek, wyładunek i przepędzanie zwierząt

    Wraz ze wzrostem obciążenia stresowego zwierzęcia stwierdza się wyraźny wzrost stężenia adrenaliny we krwi zwierząt i temperatury ciała w wyniku poruszania się zwierząt, które stymulują glikolizę w mięśniach, co prowadzi do powstawania mięsa PSE.

Transport   
    Jest szczególnie niekorzystnym czynnikiem wpływającym na organizm zwierząt w czasie obrotu. Należy podkreślić, że transport nawet w najlepszych warunkach stanowi dla nich silny stres i może wpływać na jakość ich mięsa.

    Badania wskazują, że zwierzęta transportowane na krótkich dystansach i dużym nasileniu czynników stresowych mają wyższą tendencje do wytwarzania mięsa wadliwego typu PSE.

    Natomiast długi czas transportu, w trakcie których zwierzęta wystawione są na działanie długotrwałych czynników stresogennych, może wpływać na zubożenie zasobu glikogenu i ATP a w konsekwencji powodować może powstawanie w mięsie wady typu DFD.
    Zwiększenie obsady zwierząt ponad normy na samochodzie wpływa na wzrost udziału mięsa z objawami PSE.



Odpoczynek przedubojowy
    W literaturze przeważa opinia, że zwierzęta transportowane na krótkie dystanse powinny być poddane ubojowi w krótkim czasie po transporcie, a przewożone na dłuższe dystanse powinny być poddane przed ubojem tzw. odpoczynkowi przedubojowemu, aby doprowadzić organizm do stanu równowagi fizjologicznej.

    Okres odpoczynku mający na celu doprowadzenie zwierząt do odpowiedniej kondycji fizycznej wymaga przestrzegania norm obsady zwierząt w kojcach i nie zmieniania „składu osobowego” grup zwierząt.

    Przedłużający się wypoczynek przedubojowy redukuje częstość występowania mięsa PSE a wzrasta frekwencja mięsa DFD.

    Zalecany okres odpoczynku przed ubojem przy przeciętnym obciążeniu zwierząt stresem podczas transportu powinien wynosić od 2 do 4 godzin.


2. Czynniki poubojowe

Oszałamianie

    Sposób oszałamiania jest z spośród czynników poubojowych, który w największym stopniu oddziałuje na jakość mięsa.

    Oszałamianie jest największym stresem przedubojowym dla zwierząt. W czasie działania prądem na zwierzęta wzrasta dwukrotnie ich ciśnienie krwi, a hormony stresu, takie jak adrenalina, wydzielane są do krwi z intensywnością 500-600 razy większą niż w normalnym stanie fizjologicznym.

    Skrócenie odstępu czasowego pomiędzy oszałamianiem a wykrwawianiem do 20 sekund ogranicza dotarcie tych hormonów do mięśni szkieletowych, a tym samym redukuje częstość występowania objawów PSE.

    Dla uzyskania mięsa o dobrej jakości zaleca się oszałamianie prądem elektrycznym (pow. 300 V) lub farmakologicznie (najczęściej mieszanina CO2 i tlenu). Obie metody pozwalają na humanitarne przeprowadzenie procesu uboju, jednak stosowanie metody farmakologicznej pozwala na uzyskanie lepszej jakości mięsa, poprzez zmniejszenie ilości wybroczyn krwawych w mięsie i ograniczenie występowania wady PSE mięsa.

Wykrwawienie
    Jest istotnie ważnym czynnikiem, gdyż przy niepełnym lub jego braku, krew zalegająca w tkance mięśniowej pełni funkcję buforu, nie pozwalając na rozwinięcie się procesów glikogenolizy i tym samym zakwaszenia tkanki mięśniowej.

    Brak poubojowego zakwaszenia powoduje zwiększoną podatność tkanki mięśniowej na rozkład, a także nie uruchamia enzymatycznych procesów dojrzewania i tym samym wytworzenia pozytywnych cech sensorycznych mięsa.

    Badania wskazują, że wydłużający się czas obrotu przedubojowego wpływa na gorsze wykrwawienie zwierząt.    



Wychładzanie

    Na kształtowanie poubojowe jakości mięsa istotny wpływ ma prawidłowe wychłodzenie tusz. Szybkie wychładzanie jest korzystne zarówno ze względów mikrobiologicznych, jak i technologicznych.

    Wpływa na zwolnienie tempa poubojowej glikolizy i w efekcie na ograniczenie występowania wady PSE mięsa oraz zmniejszenie ubytków naturalnych w postaci odparowanej wody.

    Pod względem mikrobiologicznym podczas wychładzania intensywnego (przy zastosowaniu temperatur ujemnych) dochodzi do istotnego zmniejszenia populacji drobnoustrojów na powierzchni mięsa.

    Jednak zbyt szybkie wychładzanie tusz może powodować wystąpienie skurczu chłodniczego, skutkującego pogorszeniem kruchości mięsa i zwiększeniem twardości mięsa. Zjawisko to można zdefiniować jako skurcz mięśni, występujący jeszcze przed pojawieniem się stężenia poubojowego lub w trakcie jego trwania wskutek szybkiego obniżenia się temperatury mięsa w momencie kiedy rozpad ATP jest stosunkowo mało zaawansowany. Pozostające w stanie silnej kontrakcji włókienka mięśniowe powodują pogorszenie kruchości mięsa.

Offline

 

#5 2008-04-24 16:41:38

ziomaleczka

Biolog w pełni ;D

Zarejestrowany: 2007-01-15
Posty: 260
Punktów :   

Re: cwiczenia z przemian od rybarczyka

Oja piernicze... Które to są ćwiczenia? Drugie i trzecie razem??? Bo mam nadzieję, że to nie są notatki z jednych ćwiczeń heh


"... CAUSE WE ALL HAVE WINGS, BUT SOME OF US DON'T KNOW WHY..."

Offline

 

#6 2008-04-24 21:51:22

Klaudia

Moderator

Zarejestrowany: 2007-01-15
Posty: 476
Punktów :   

Re: cwiczenia z przemian od rybarczyka

to sa ostatnie cwiczenia i troche przedostatnich

Offline

 
  • Index
  •  » Pomoce
  •  » cwiczenia z przemian od rybarczyka

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.politologia2009.pun.pl www.leicester.pun.pl www.htcsmart.pun.pl www.swiat-yaoi.pun.pl www.ligabiznesu.pun.pl