Biologia AR Szczecin

Forum kierunku Biologia


#1 2008-01-14 16:39:13

Jablonka

Administrator

Zarejestrowany: 2007-01-13
Posty: 147
Punktów :   

Chronobiologia pomoce:)

1.Podział rytmów biologicznych,
2.metodyka badań rytmów biol.
3.Endogeneza;
4.Zegar biologicznyi inne zegary które występują w naszym org
5.Oscylatory, synchronizatory
6.Melatonina; oraz ktory aminokwas zaczyna i konczy proces powstawania melatoniny;
7.szlak podwzgórzowo-siatkowaty, szlak podwzgórzowo- kolankowaty
8.Cytochromy
9. Przyczyny i skutki zaburzeń rytmów
10. chronotypy
11.rytmy hormonów plciowych
12.Kortyzol
13. Melatonina w rytmach okołodobowych; ondogeneza
14.Współczulny i przywspolczulny uklad nerwowy w przebiegu rytmów
15. Jak zmienia sie temperatura ciala w ciagu doby; kiedy najnizsza kiedy najwyzsza;
16. Jak zmienia sie cisnienie krwi- zmainy w ciagu doby.
17.Sen; podzial snu
18. fazy REM i nREM- co je charakteryzuje, co sie w nich dzieje
19. Zmiany snu w ciągu calego zycia czlowieka (czyli ze noworodki potrzebuja duzo snu, a osoby starsze po 60 roku zycia duzo mniej spia)
5 Melatonina

nadmiar melatoniny  może powodować depresjopodobne obniżenie nastroju i stany lękowe.
Ogólnie rzecz biorąc zmiany nastroju zależą od wzajemnego oddziaływnia poziomu serotoniny i melatoniny z innymi neurotransmiterami pobudzającymi i aktywującymi lub tonizującymi aktywność systemu nerwowego takimi jak dopamina, pinefryna, norepinefryna, histamina itp.
Efekt zależy od stanu konkretnego systemu nerwowego i uwarunkowań osobniczych.

nagłe rozpogodzenie pogody i słoneczne dni po okresie depresji i oprzedłużającego się zachmurzenia jesienno-zimowego, powoduje w mózgach szybszy wzrost poziomu dopaminy niż serotoniny a tym samym:
- nadpobudliwość motoryczną i emocjonalną przy braku kontroli i panowania nad emocjami,
- stany maniakalnej nadaktywności,
- gwałtowne przejście od wycofania w kontaktach z ludzmi do agresywnej i nawiedzonej, nacechowanej znamionami misyjności, chęci oddziaływania na inych ludzi,
- nadpobudliwość emocjonalną,
- rodzaj oszołomienia cechującego się ektrawertycznymi zachowaniami z pogranicza ekshibicjonalizmu.
Co gorsza powyższe symptomy cechują się swego rodzaju częściową lub całkowitą amnezją własnych stanów i zachowań emocjonalych z okresu depresji


6 obniżenie poziomu melatoniny powoduje:

Jesienno-zimową chandrę u wielu nadwarażliwych osób, powoduje obniżony poziom serotoniny w mózgu w miesiącach jesiennych i zimowych, kiedy ilość dostępnego naturalnego światła słonecznego, docierającego do oczu ludzkich, (a niezbędnego do produkcji w szyszynce odpowiednich dla normalnego funkcjonowania systemu nerwowego ilości serotoniny), gwałtownie spada.

Produktem przemiany serotoniny, w szyszynce jest melatonina, regulator cyklu okołodobobej aktywności i snu.
Obniżenie ogólnego poziomu serotoniny spowodowane jesienno-zimowym niedostatkiem światła powoduje, więc obniżenie poziomu melatoniny a w następstwie:
- rozregulowanie cyklu sen-czuwanie i kłopoty z bezsennością,
- brakiem regeneracyjnego wypoczynku organizmu w czasie snu,
- zmęczeniem, rozdrażnieniem,
- pogorszeniem zdolności do koncentracji i intensywnego wysiłku umysłowego.


14 Fazy snu

Zmiany wykresów fal mózgowych (EEC - elektroencefalograf), wykresu pracy mięśni (EMG - elektromiogram) i ruchów oczu (EOG - elektrookulogram) pozwalają określić, w jakiej fazie snu znajduje się człowiek.
Poligraficzny zapis wykonywany jest przez całą dobę. W czasie czuwania EEG cechuje się desynchronizacją czynności bioelektrycznej i towarzyszy temu rytm podstawowy beta o wysokiej częstotliwości (15 - 30 Hz) i niskiej amplitudzie (20 mikroVolt), a obok niego nieregularnie występuje rytm alfa o nieco mniejszej częstotliwości (8 - 14 Hz) i wyższej amplitudzie (50 mikroVolt). Rytm alfa dominuje w czasie czuwania po zamknięciu oczu. Napięcie mięśniowe utrzymuje się w czasie czuwania na stałym poziomie, czemu w EMG odpowiada wysokonapięciowa czynność potencjałów mięśniowych. Ruchy gałek ocznych występują nieregularnie z okresami przyśpieszeń i mrugania.

Zasypianie
Przejście z okresu czuwania w sen znamionuje najogólniej stopniowa synchronizacja aktywności bioelektrycznej w EEG, zwolnienie ruchów gałek ocznych w EOG i obniżenie napięcia mięśniowego w EMG. Te zmiany określane są nazwą snu wolnofalowego od występowania zmian w EEG fal wolnych typu theta (4 - 7 Hz) i fal delta (1 - 3 Hz) lub snu NREM (non-rapid eye movement). W okresie snu NREM wyróżnia się cztery kolejne stadia (NREM 1 - NREM 4), po których zwykle pojawia się sen REM (rapid eye movement) określany też nazwą snu paradoksalnego z uwagi na występowanie zespołu cech elektrofizjologicznych w EEG i EOG zbliżonych do stanu czuwania, a więc desynchronizacji aktywności bioelektrycznej, szybkich ruchów gałek ocznych i marzeń sennych. Łącznie fazy snu NREM i REM tworzą cykl trwający 70 - 100 min, średnio 90 min. W ciągu nocy występuje 4 - 6 takich cykli, przy czym w miarę upływu nocy skracają się fazy snu NREM, a wydłużają okresy snu REM. Sen REM zajmuje przeciętnie około 20 - 25% czasu snu całodobowego.

15 Faza NREM

Pierwsze stadium (NREM 1) cechuje się w EEG stopniowym zanikiem fal alfa i występowaniem mieszaniny fal szybkich i wolnych (6 -7 Hz), zwolnieniem ruchów gałek ocznych, obniżeniem napięcia mięśniowego oraz stopniowym zawężaniem świadomości.
Stadium drugie (NREM 2) to dalsza synchronizacja aktywności w EEG (4 - 7 Hz) oraz występowanie krótkich serii "wrzecion sennych" (gwałtowne wstawki szybszych fal o ok. 12 - 14 Hz) i zespołów fali K złożonej z fali wolnej i następującego po niej wrzeciona. W tym okresie zanika świadomość i kontakt z otoczeniem. Następuje dalszy spadek napięcia mięśniowego.


16 Faza NREM

Trzecie i czwarte stadium snu NREM cechuje się jeszcze większym zwolnieniem fal EEG (fale theta 4 - 7 Hz i fale delta 1 - 3 Hz), ustaniem ruchów gałek ocznych i niewielkim tylko napięciem mięśniowym. Oddech staje się regularny, ciśnienie tętnicze obniża się w porównaniu ze stanem czuwania. Nerki produkują dużo mniej moczu, ślinianki wydzielają mniej śliny, wyściółka nosa i gardła wydziela mniej śluzu, a oczy łez. Temperatura spada o około pół stopnia Celcjusza, przy czym najniższa jest w połowie snu (zwykle około godziny trzeciej, czwartej nad ranem). Szybciej goją się rany i oparzenia.

Na stadia NREM 1, NREM 2, i NREM 3 i 4 przypada odpowiednio 5 - 15%, 50 - 60% i 20% całości snu.

20 Czasokresy czuwania i snu REM i NREM
w różnych okresach życia człowieka Procesy fizjologiczne we śnie


21 Procesy fizjologiczne we śnie
Ogólnie w czasie zasypiania i przez kolejne stadia snu
NREM większość procesów w organizmie człowieka ulega zwolnieniu.
Odwrotnie, w czasie snu REM większość procesów ulega nasileniu, zbliżając się do poziomu czuwania.
Zasada ta znajduje odbicie w zapisie EEG, EOG i EMG oraz w czynnościach układu sercowo-naczyniowego, oddechowego i wydzielniczego oraz w podstawowej przemianie materii.


26 Skutki bezsenności

Dorosły człowiek przesypia około 30% swego życia, z tym że tolerancja na skrócenie snu waha się w dużych granicach u poszczególnych ludzi. Skrócenie snu do minimum (około 4 - 5 godzin) nie zaburza aktywności fizycznej i umysłowej. Dalsze wydłużanie snu ponad minimum zwykle nie przynosi poprawy nastroju i wydolności psychofizycznej. Skrócenie snu poniżej minimum wywołuje zaburzenia koncentracji uwagi i nastroju oraz sprawności psychofizycznej.
Po wielogodzinnej wymuszonej bezsenności sen wyrównawczy jest nieproporcjonalnie krótki. Najdłuższa opisana bezsenność wynosiła 264 h i 12 min, a po niej sen wyrównawczy trwał 14 h i 40 min. Po obudzeniu się badany ochotnik był całkowicie wypoczęty. EEG snu wyrównawczego wskazuje zawsze zwiększoną ilość snu delta, a ponieważ to zjawisko występuje nawet po jednej bezsennej nocy, sen delta uznaje się za miernik intensywności snu. Zwiększenie ilości snu REM następuje dopiero po 4 dniach bezsenności, jest opóźnione, widoczne nie podczas pierwszej, ale podczas drugiej nocy snu wyrównawczego.

Całkowita wymuszona kilkudniowa bezsenność powoduje zaburzenia percepcji, orientacji i uwagi. Ich stopień jest zróżnicowany w zależności od typu osobowości badanego. Może wywołać odwracalne zaburzenia psychiczne: iluzje wzrokowe i słuchowe, depersonalizację, urojenia. Zaburzenia somatyczne są słabiej wyrażone niż psychiczne; niektóre osoby wykazują przemijające objawy neurologiczne: oczopląs poziomy, zmniejszenie napięcia mięśni karku, drżenie rąk i inne.
Wybiórcze pozbawianie stadiów snu nie wywołuje niekorzystnych objawów psychicznych i fizycznych.
Nowsze badania zaprzeczają wcześniejszym twierdzeniom o szkodliwym wpływie na stan psychiczny pozbawiania snu REM.
Wybiórcze pozbawianie snu delta wskazuje, że całkowite jego wyeliminowanie jest nie możliwe, ponieważ jego rugowanie prowadzi do zwiększenia ilości fal delta w innych stadiach snu NREM.


27 Lunatyzm
•Wykonywanie przez sen różnych, nawet bardzo skomplikowanych czynności
•Osoba w tym stanie ma otwarte oczy

Nazwa tego zjawiska pochodzi od łacińskiego słowa "lunar" co oznacza księżyc. Somnambulizm polega na wykonywaniu przez sen różnych, nawet bardzo skomplikowanych czynności. Osoba w tym stanie ma otwarte oczy przez co może sprawiać wrażenie że nie śpi. Po przebudzeniu nic nie pamięta. Niektórzy myślą że lunatycy są zwinni bo chodzą po murkach. Nic bardziej mylnego. Lunatyk ma mniejszą koordynację ruchów w związku z czym łatwiej się potyka. Nagle obudzony zachowuje się gwałtownie. Napad somnambuliczny może trwać od kilku minut do ponad pół godziny. U dzieci zwalcza się go przez obudzenie na chwilę przed napadem lunatyzmu, natomiast u dorosłych sprawdziła się hipnoza i autohipnoza.


28 Chrapanie

Początkowym objawem obturacyjnego bezdechu sennego który rozwija się ok. dwudziestego roku życia jest chrapanie podczas spania na wznak. Później pojawia się chrapanie w każdej pozycji. Jednocześnie chorzy zaczynają tyć. Przerywane chrapanie oznaczające pojawienie się bezdechów występuje zwykle między trzydziestym a czterdziestym rokiem życia.


32 Narkolepsja

Narkolepsja jest rzadką chorobą neurologiczną, która objawia się niekontrolowanymi napadami zapadania w sen. Różnią się one od normalnego zasypiania, bo chory od razu "wchodzi" w fazę REM, czyli tę część snu, w której występują marzenia senne. Wszystkie wcześniejsze fazy zostają pominięte. Towarzyszy temu nagła utrata napięcia mięśniowego (katapleksja).

Do napadów narkolepsji dochodzi najczęściej w stanie pobudzenia emocjonalnego, ale może się on przydarzyć choremu również w trakcie codziennych czynności. Choroba, choć nie jest śmiertelna, może być bardzo kłopotliwa i narażać pacjenta na duże niebezpieczeństwo, zwłaszcza gdy napady snu pojawią się w nieodpowiednim momencie, np. w czasie jazdy samochodem.
   

33 Skutki narkolepsji

Oreksyna jest mało znanym neuroprzekaźnikiem produkowanym przez komórki nerwowe podwzgórza, regulującego m.in. sen i odżywianie się. Wielu naukowców uważa, że jej niedobory w mózgu mogą prowadzić do rozwoju narkolepsji.

badacze liczą, że leki imitujące działanie oreksyny staną się w przyszłości skuteczną metodą leczenia narkolepsji i innych schorzeń związanych z zaburzeniami snu.

1.Podział rytmów biologicznych,
2.metodyka badań rytmów biol.
3.Endogeneza;
4.Zegar biologicznyi inne zegary które występują w naszym org. (czy cos takiego )
5.Oscylatory, synchronizatory
6.Melatonina; oraz ktory aminokwas zaczyna i konczy proces powstawania melatoniny;
7.szlak podwzgórzowo-siatkowaty, szlak podwzgórzowo- kolankowaty
8.Cytochromy
9. Przyczyny i skutki zaburzeń rytmów
10. chronotypy
11.rytmy hormonów plciowych
12.Kortyzol
13. Melatonina w rytmach okołodobowych; ondogeneza
14.Współczulny i przywspolczulny uklad nerwowy w przebiegu rytmów
15. Jak zmienia sie temperatura ciala w ciagu doby; kiedy najnizsza kiedy najwyzsza;
16. Jak zmienia sie cisnienie krwi- zmainy w ciagu doby.
17.Sen; podzial snu
18. fazy REM i nREM- co je charakteryzuje, co sie w nich dzieje
19. Zmiany snu w ciągu calego zycia czlowieka (czyli ze noworodki potrzebuja duzo snu, a osoby starsze po 60 roku zycia duzo mniej spia)

Tylko tyle mam

pytania z drugiej grypy:
1.opisac fazy snu
2.jaka jest zaleznosc miedzy fazami snu i dlugoscia czuwania a snu w ontogenezie
3.melatonina a wolne rodniki
4.profile wydzielania melatoniny
5.rozwoj receptorow odbierajacych wrazenia swietlne w filogenezie kregowcow(czy cos takiego)
6.jakie czynniki wlywaja na rozwj chronotypu
7.co to jest rytm endogenny,podac przyklady
8.co to jest rytm ultradialny,podac przyklady
i nie pamietam jeszcze dwoch;/
9. pojęcia : amplituda
akrofaza i batyfaza
Mezor

Ontogeneza jest to rozwoj osobniczy..a zaleznosci miedzy czuwaniem a fazami snu to znaczy ze np. noworodek potrzebuje duzo snu, mniej czuwa a osoby po ok 60 roku zycia maja krotszy sen a wydluzone czuwanie..maja tez czeste drzemki..to tak w skrocie  reszte trzeba sciemniac 
Można też wspomnież o wydzielaniu w tym czasie melatoniny i hormonu wzrostu, a dokładniej że po 60 roku życia nie jest wogule wydzielany hormon wzrostu który odpowiada również za regeneracje


E... z tego co pamietam, bo prowadzilem prezentacje o melatoninie..
jest ona wytwarzana przez całe życie osobnicze, z tym, że w wieku jak wspomnialas lat 60 jej poziom spada do tak niskeigo poziomu, że powstają trudności z zasypianiem i snem jako takim..  ;]
polecam do korzystania z maila naszego roku do sciagania prezentacji (m.in. mojej grupy) by miec dostep do gotowych info  ;]

narkolepsja
melatonina a uklad odpornosciowy
fazy snu rem i nrem a czuwanie
rytmy ultradialne,cirkadialne w uk rozrodczym
wydzielanie melatoniny w procesie ontogenezy
metody badania rytmow
nadrzedne i podrzedne zegary biologiczne

jaka jest zaleznosc miedzy fazami snu i dlugoscia czuwania a snu w ontogenezie- o co tu chodzi??zna ktos odp na to pytanie??
proste:
zależność miedzy fazami snu i dlugoscia czuwania:
-NREM do czuwania logarytmiczna
-REM do czuwania 1:10
1.do rytmow w ukladzie rozrodczym byl jeszcze przyklad sezonowego (ja podalam ze np proces spermatogenezy jest najbardziej nasilony w okresie jesiennym; mozna jeszcze napisac ze eskimoski miesiączkują tylko przez pol roku (w czasie nocy polarnej, ktora trwa troche dlugo  przestają miesiączkowac)

2.wymienic rytmy na poziomie komorkowym (kiedy mitoza, mejoza itd; ja jeszcze napisalam o transkrypcji bialek zegara biologicznego ktore wykazywaly rytmike okolodobową)

3.co nazywamy rytmem dryfującym (swobodnie plynącym) (nie jest staly, zmienia się, zmieniają się proporcje poszczególnych faz danego rytmu w czasie np sen-czuwanie zmienia sie w czasie ontogenezy)

4.zależnosc miedzy czuwaniem a NREM (logarytmiczna) i zaleznosc miedzy czuwaniem a REM (1:10)
oprócz metod badania rytmow trzeba bylo jeszcze napisac co nazywamy rytmem, jakie mamy rodzaje rytmow (ze wzgaledu na pochodzenie - endogenne mezogenne i egzogenne; ze wzgledu na czas trwania - ultradialne, circadialne, infradialne, okolomiesieczne, okoloroczne) i w jakich warunkach przeprowadza sie badania rytmow (izolacja itd)

Metoda badania sinusoidalna (akrofaza, mezor, nadir)
i nalezalo dodac jaki wplyw maja rytmy biologiczne.

Głównie chodzilo o to ze umozliwiają adaptacje do srodowiska (sen-czuwanie - ruch obrotowy Ziemi wokol wlasnej osi; dzien noc itd)

Tyle pamietam.  Jakby co, pytajcie

zegary peryferyczne
jakie sa profile wydzielania melatoniny??i co to jest -cosinosoidy i batyfaza?
metodyka badan to krzywa sinusoidalna (podac wzor) i ze przy doswiadczeniach -okreslenie periodyki, zaburzenia(choroby stres),zmiana egzo czy endogenna.

rytmy na poziomie komorki to faza g1,s,g2 i m

ontogeneza to rozwoj osobniczy czyli zmiany jakie zachodza w organizmie od momentu zaplodnienia do chwili smierci osobnika. czyli poziom melatoniny u noworodkow jest wysoki, a z wiekiem spada, ludzie starsi maja niski poziom melatoniny i zaburzenia zwiazane ze snem.


--->Bo jak one nie czają to i my nie czaimy, ale jak one wyczają to i Ty wyczaisz czaisz<---

Offline

 

#2 2008-01-14 17:10:28

Klaudia

Moderator

Zarejestrowany: 2007-01-15
Posty: 476
Punktów :   

Re: Chronobiologia pomoce:)

aniu to pytanka jakie beda??

Offline

 

#3 2008-01-14 18:25:05

Jablonka

Administrator

Zarejestrowany: 2007-01-13
Posty: 147
Punktów :   

Re: Chronobiologia pomoce:)

to chyba sa zagadnienia z zeszlego roku ,mysle ze moga sie powtorzyc ale niekoniecznie hmm mam nadzieje ze pomoga choc troche


--->Bo jak one nie czają to i my nie czaimy, ale jak one wyczają to i Ty wyczaisz czaisz<---

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.modthesims3.pun.pl www.hbleague.pun.pl www.osiedlesosnkowskiego.pun.pl www.mojagierkapl.pun.pl www.danji.pun.pl